Homepage»Informace o počasí»Konec máje i úvod června přinesly do Kirova rekordy

Konec máje i úvod června přinesly do Kirova rekordy

Pondělí 1.června 2015 v 20:21h Přečteno: 3831 x

Kirov (rodnou řečí Киров) je ruské město ležící v centrální části rozlehlé východoevropské nížiny, a to konkrétně cca 770 km severovýchodně od Moskvy, přibližně 550 km západně od evropsko-asijské hranice (pohoří Ural) a asi 2 400 km severovýchodně od Prahy. Trvale zde pobývá kolem 500 000 obyvatel. Klima je v této části světa kontinentální, dlouhodobým teplotním průměrem kalendářní zimy je -11°C, u meteorologického letního období je to 17°C a na všech dvanáct měsíců připadají 3°C. Dvanáctiměsíční srážkový úhrn se pohybuje kolem 600 až 700 mm.

V neděli 31. května bylo východoevropské počasí pod taktovkou nepříliš výrazných tlakových útvarů s tím, že po západním Kazachstánu a východoevropském a západoasijském Rusku byl rozlitý velmi teplý vzduch pocházející z vyprahlého jihu (pouštní oblast v Turanské nížině, tj. Uzbekistán a okolí). Masa prohřátého vzduchu kromě mnoha jiných pronikla též do zmíněného Kirova, kde se navíc postarala o zrození nového teplotního rekordu.

V úterý 31. máje roku 1966 seděla nad Kirovem a širokým okolím tlaková výše, která konkrétně do Kirova posílala suchý kontinentální vzduch z východu. Ten se rychle prohříval a půlmilionové město se tehdy dočkalo až 31.5°C – šlo o nejlepší výkon samotného 31. května a zároveň i celého pátého měsíce roku. Následujících osmačtyřicet májů tento výkon nepřekonalo, změna přišla až letos – čili až na devětačtyřicátý pokus.

Dvaadvacátý nedělní den roku 2015 odstartoval v Kirově poměrně vysoko, přesně o půlnoci neboli na přelomu sobotního a nedělního dne se teplota vzduchu zdržovala na 22°C. V průběhu noci však příliš neklesala a minimem nakonec bylo 18.5°C. Poté už o nedělní 9. hodinu hlásil Kirov vyletněných 28°C, v čase oběda byl na 31°C, okolo 15. hodiny dosáhla rtuť teploměru 31.5°C, čímž vyrovnala rekord z roku 1966 a v dalších hodinách se zastavila až na 32.3°C.

Teplotní rekord nicméně v Kirově padl už i ve středu 27. května (28.9°C), dále také ve čtvrtek 28. května (31.4°C) a rovněž v sobotu 30. května, kdy se vzduch prohřál až na 32.9°C – právě v tento den bylo v Kirově zaznamenáno nové totální květnové maximum. Letošní 31. květen tak sice po dlouhých čtyřiceti devíti letech překonal sám sebe, ale vytvořit nový teplotní strop poslední třetiny kalendářního jara se mu už na rozdíl od roku 1966 nepodařilo.

Tropické počasí však v Kirově s příchodem nového měsíce neskončilo, právě naopak – stejně jako na konci května došlo i na startu června k úpravám ve zdejších troposférických dějinách, resp. k novým zápisům. Hned na Mezinárodní den dětí se teplota vzduchu vyšplhala až na 32.3°C, tedy zcela shodně jako v neděli 31. května, a zásluhou toho byl atakován 1. červen z roku 1942, který si tehdy postaral o rovných 30.0°C. 

Zdroj: Kamil Sojka.