Homepage»Informace o počasí»Před 40-ti lety zasáhlo USA za 18 hodin až 148 tornád

Před 40-ti lety zasáhlo USA za 18 hodin až 148 tornád

Neděle 6.dubna 2014 v 06:05h Přečteno: 4184 x

Před 40 lety, dne 3. a 4. dubna 1974, zasáhla Spojené státy do té doby nejničivější série tornád, která je do dneška známá pod názvem "Super Outbreak". V průběhu zhruba 18 hodin byl potvrzen výskyt 148 tornád, z čehož 7 dosáhlo nejvyššího stupně F5 Fujitovy stupnice a 23 druhého nejvyššího stupně F4. Postiženo bylo celkem 13 států — Illinois, Indiana, Michigan, Ohio, Kentucky, Tennessee, Alabama, Mississippi, Georgia, Severní Karolína, Virginie, Západní Virginie a New York — a také kanadská provincie Ontario. Tornáda tu způsobila závažné škody na ploše 2330 čtverečních kilometrů, dohromady podél dráhy o délce zhruba 4200 kilometrů. Vyžádala si 319 obětí na životech, nejvíc od roku 1936. Podobný počet mrtvých pak znamenala až série tornád z konce dubna 2011.

148 tornád - wikipedia.org
148 tornád, zdroj: wikipedia.org

Mimořádně silné bouřky doprovázené tornády s sebou přinesla hluboká tlaková níže pohybující se jižně od Velkých jezer. Několik tornád do stupně F3 se vyskytlo už 1. a 2. dubna, mezi nimi i ta, která přinesla první oběti v Kentucky a Tennessee. Například město Campbellsburg v Kentucky bylo z velké části zničeno tornádem síly F3.

Ve středu 3. dubna byla už ráno vydána výstraha pro oblast jižně od Velkých jezer. Na středozápadě bylo zaznamenáváno sněžení, ve středním Michiganu a v Ontariu vydatný déšť. Brzy po poledni zasáhla St. Louis velmi silná bouřka doprovázená kroupami o velikosti baseballových míčků. Pak se začaly velmi rychle vytvářet skupiny bouřek a supercely, především v centrálním Illinois. Druhým centrem tvorby významné bouřkové aktivity doprovázené i tornády byly na jihu státy Tennessee, Alabama a Georgia. Nejvíc zasaženo bylo mezi půl pátou a půl sedmou místního času údolí řeky Ohio. Tady se vyskytla čtyři ze sedmi nejsilnějších tornád stupně F5. Nejvíc obětí, 32 mrtvých, si vyžádalo tornádo, které zasáhlo město Xenia severně od Cincinnati.

Ve večerních hodinách se oblast výskytu tornád dále rozšiřovala. Mezi 6. a 10. hodinou se vytvářela další silná a ničivá tornáda v severní Indianě a jižním Michiganu a zasaženo bylo i kanadské město Windsor v Ontariu. Na jihu se bouřková aktivita přesouvala dále k východu směrem k Apalačskému pohoří. Tornáda se vyskytovala i během noci až do čtvrtečního rána, kdy byla poslední zaznamenána v jihovýchodní části USA.

Satelitní snímek NOAA v čase 21:00GMT. Zdroj: NOAA, wikipedia.org
Satelitní snímek NOAA v čase 21:00GMT. Zdroj: NOAA, wikipedia.org

Podle studie z roku 2004 patřily celkem tři čtvrtiny všech zaznamenaných tornád do některé z 30 skupin, v nichž byla tornáda spojena s jedinou supercelou. Vliv výrazného teplotního rozhraní mezi teplým a vlhkým vzduchem proudícím od jihu po přední straně tlakové níže a studeným vzduchem proudícím od severu po její zadní straně byl podpořen silným tryskovým prouděním směřujícím od západního pobřeží nejprve k jihovýchodu nad Texas a dále k severovýchodu do oblasti jezera Ontario.

Super outbreak v USA 1.část

Super outbreak v USA 2.část

Zdroj: Infomet.cz (Pavel Borovička).