Homepage»Informace o počasí»První máj, lásky čas nejen u nás, ale i v zahraničí

První máj, lásky čas nejen u nás, ale i v zahraničí

Úterý 29.dubna 2014 v 20:41h Přečteno: 6632 x

První máj, lásky čas čili 1. květen není státním svátkem jen v České republice, ale také v Belgii, Dánsku, Finsku, Francii, Itálii, Islandu, Lucembursku, Maďarsku, Německu, Holandsku, Norsku, Polsku, Portugalsku, Rakousku, Rusku, Řecku, Slovensku, Španělsku, Švédsku či Švýcarsku. Z meteorologického hlediska začíná poslední třetina jara, z toho astronomického je pak zřetelné to, že se ještě po dalších 52 dnů bude prodlužovat den.

Pampelišky

S líbáním pod rozkvetlou třešní bude letos v České republice možná trochu problém, spousta stromů (včetně třešní) má již díky teplému počasí období kvetení za sebou. První máj letos ukončí teplé počasí, v pátek k nám začne pronikat chladnější vzduch, který utne dekádu s odpoledními hodnotami nad 20°C.

Ve čtvrtek bude v srdci Evropy jasno až polojasno, od západu ale dojde k přibývání oblačnosti a zejména v Čechách se objeví přeháňky či bouřky. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat kolem 18 až 22°C, na východě, kde by také mělo být k vidění více slunečních paprsků, bude až 24°C. V ranních hodinách se teplota bude pohybovat okolo 7°C a vítr (nepočítaje bouřek) zůstane mírný s rychlostí do 6 m/s.

Loňský 1. květen byl podobný s průměrnými 15°C, západ byl ale chladnější než východ (v Karlových Varech bylo max. 9.7°C, zatímco v Brně až 18.5°C). Naopak úvod května v roce 2012 začal tropicky – slunečné počasí doprovázely teploty atakující 30°C (v Přerově bylo 30.2°C, v Ostravě 30.0°C, v Holešově 30.1°C, v Doksanech 30.4°C). V Praze-Klementinum byl start pátého měsíce nejteplejší v roce 2001 s 27.4°C, naopak nejchladnější byl v roce 1782 s minimem -0.8°C.

Letošní 1. máj ve světě

K největrnějším místům bude ve čtvrtek patřit jih Jižní Ameriky, kde bude počasí pod vlivem tlakové níže. Zejména na odkrytých vrcholcích tamních hor a kopců očekávají nárazy větru o rychlosti více než 100 km/h, větrno ale bude také v Punta Arenas (přes 150 000 obyvatel), kde by poryvy větru měly překračovat 18 m/s (65 km/h). Na nedalekých Falklandách bude také foukat, zde by měl vítr v nárazech překračovat 20 m/s (72 km/h), na odkrytých a vyvýšených místech až >35 m/s (126 km/h).

K nejteplejším oblastem bude patřit rovníková Afrika a Indie, kde budou maxima ojediněle stoupat přes 45°C (v úterý na severovýchodě Indie naměřili až 47°C), k těm nejchladnějším (vyjma pólů) pak sever Sibiře a Kanady, kde bude i přes den ještě méně jak -10°C.

Jen pro zajímavost; na rozkvetlé třesně vyjma jiných určitě nenarazí na Islandu, kde teprve pučí keře. Klima ale není jediným problémem, ostrovní stát je více méně bez stromů, ty se nacházejí v podstatě jen ve městech a jsou uměle vysázené. Léta jsou zde navíc krátká a nikterak teplá, i na letních 25°C tu jen tak nenarazíte – například v metropolitním Reykjaviku za poslední desítky let teplota nepřekočila 24.7°C. V létě 2006 nepadlo ani 20°C, tehdejším maximem je 19.2°C (2.6.2006).

Zdroj: Kamil Sojka.